Home Led brightness

hello

flyme 3.5.1 home led gloss

flyme 6.7.9 home led very few shining

playing with the phone’s code can increase the brightness?

I want the notification light appear brighter

Turkish;

merhaba.
flyme 3.5.1 de ana tuş ışığı cok parlak ve canlı

flyme 6.7.9 da ana tuş ışığı çok sönük

bence meizu’yu meizu yapan oradaki ana tuş düğmesi bu ışığın parlaklığını telefonun kodları ile oynayarak nası yükseltiriz ?

Merhaba @Olivera,
Dosya lokasyon olarak nerde bilmiyorum ama teknik olarak mümkün olduğunu düşünüyorum. Telefonun root’lu ise RootExplorer kurarak kurcalayabilirsin. Daha önce MIUI gibi mesaj, mail, arama bildirimleri için farklı renkler yansa güzel olur diye de bir konu olmuştu ama elle tutulur birşey olmadı.hayal olarak kaldı.meizu ışık konusunda daha az batarya tüketimi ve daha uzun şarj ömrü fikrini benimsemişti. Bu nedenle tuş parlaklığı fonksiyonunun geri geleceğini düşünmüyorum :(
Selamlar,

Hello,
I don’t know the file location but I think technically it is possible.if you’re rooted, you can play with files via RootExplorer. I remember someone asked for different notification light colors like in MIUI but nothing happened.it remained as a dream.what meizu thought with led updates were to have longer battery life and less energy consumption. Therefore I don’t think led light level function will come back :(
Greetings

Sent from my M351 using Tapatalk

Looks like your connection to Meizufans was lost, please wait while we try to reconnect.